چگونگي ساخت وب سايت شخصي

راهنمای ساخت وب سایت اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و چگونگی انتقال فایلها (UPLOAD)

<< سایت اصلی دانشگاه

  • سایت شخصی برای اساتید که صاحب پست الکترونیک تحت دامین های دانشگاه هستند، قابل ارایه می باشد. آدرس سایت برای ساخت ،تغییر و مشاهده فایلهای وب سایت شخصی http://wp.kntu.ac.ir می باشد.

  • برای درخواست نام کاربری و رمز عبور از پست الکترونیک دانشگاهی خود، درخواستی برای postmaster(at-sign)kntu.ac.ir بهمراه مشخصات خود ارسال فرمایید تا نام کاربری و رمز عبور برای شما ارسال شود.

  • این راهنما برای ساخت صفحات WEB و انتقال آنها به server دانشگاه خواجه نصیر طوسی می باشد. اساتید محترم می توانند از این سیستم استفاده کنند و فایلهای اینترنتی خود شامل Resume , E-Courses , Pictures, Exercices , Practices ,.Docs, .PDFs ... را به فضای وب خود منتقل و امکان استفاده از آنها را بر روی شبکه اینترنت برای دانشجویان و سایر علاقمندان فراهم آورند ومی توانند هر گونه تغییر در بروی صفحات را با استفاده از ویرایشگر آنلاین در کمترین زمان اعمال کنند. آدرس وب سایت پس از انتقال فایلهای مورد نظر و بدون در نظر گرفتن نام دامنه ای که ایمیل در آن ایجاد شده است (برای تمام کاربران) بفرم http:/wp.kntu.ac.ir/username خواهد بود.

  • با توجه به اینکه یک LINK از روی اسامی اساتید محترم به صفحه اصلی سایت آنها index.html برقرار شده است ، لذا صفحه اصلی سایت را به اسم index.html بسازید، و از این صفحه به بقیه صفحات خود link (پیوند) ایجاد کنید. ساخت صفحات اینترنتی (filename.html) توسط برنامه FRONTPAGE و یا EXPRESSION WEB که هر دو از محصولات Microsoft می باشد بسادگی امکان پذیر است. برای راحتی کاربران محترم فایلهای زیر در وب سایت شخصی تمام کاربران ایجاد شده است و کاربران محترم می توانند آنها را بروز رسانی و یا جایگزین کنند.

  • امکان ویرایش صفحه شخصی اساتید محترم توسط فرد ثالث بدون دسترسی به حساب کاربری پست الکترونیک، فراهم گردیده است. آن دسته از اساتید محترم که تمایل دارند از این امکان استفاده کنند میتوانند فرد مورد نظر خود را (ترجیحا" از دانشجویان کارشناسی ارشد) به صورت مکتوب یا توسط ایمیل postmaster@kntu.ac.ir به مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه معرفی نمایند.
    در انتها متذکر میشود در صورت نیاز به حذف این امکان از یک دانشجوی خاص نیاز به درخواست مجدد میباشد.

نحوه بروز رسانی فایلها:

1- ایجاد وب سایت در کامپیوتر شخصی و انتقال به فضای وب با FTP  (راهنما)

2- بروز رسانی Online

برای بروز رسانی online فایلها ابتدا به آدرس http://wp.kntu.ac.ir مراجعه کرده و با نام کاربری و رمز عبور پست الکترونیک خود login کنید. صفحه ای بشکل زیر مشاهده می کنید.

شکل 1

این فایلها بصورت پیش فرض در پوشه شما کپی شده است که می توانید آنها را انتخاب کرده و بروزرسانی کنید. برای اینکار کافیست فایل مورد نظر را بر طبق تصویر انتخاب کرده و سپس گزینه Edit را بزنید. با صفحه ای بشکل زیر مواجه می شوید. در اینجا می توانید از 4 ویرایشگر(Editor) یکی را انتخاب کنید مثل  FCKEditor و یا TinyMCE که ویرایشگر های Online می باشند.

شکل 2

با انتخاب ویرایشگر FCKEditor ویرایشگر online صفحه مورد نظر شما را برای بروزرسانی در اختیار شما قرار می دهد. این ویرایشگر بسیاری از امکاناتی که برای تغییر صفحه شخصی مورد نیاز شما می باشد مانند فرمت بندی متن،(بهمراه تعیین جهت متن برای متون فارسی)، اضافه کردن تصویر یا فیلم، اضافه کردن جدول و موارد دیگر را در اختیار کاربر قرار می دهد.

شکل 3

پس از اعمال تغییرات مورد نظر در صفحه html، تغییرات را توسط گزینه save (همانطور که در شکل فوق نمایش داده شده است) ذخیره کنید.

نکته: همانطور که در شکل 2 می بینید، امکان ایجاد فایل جدید(New file)، حذف فایلها (Select + delete)، ایجاد پوشه (New Dir) ، تغییر نام فایلها (rename)، کپی فایلها (select+copy) و انتقال فایلها (select+move) در پوشه فایلهای وب شخصی شما موجود است.

ایجاد لینک به یک صفحه یا به یک فایل(HyperLink):

make link kntu

برای ایجاد لینک در صفحه پس از انتخاب فایل html مورد نظر و انتخاب editor طبق راهنمای فوق، 1- بخشی از متن یا عکسی از متن را که می خواهید در آن لینک ایجاد کنید، انتخاب (select) می کنید، 2- سپس با زدن گزینه insert link در پنجره باز شده 3- آدرس مقصد (مثلا: www.yahoo.com) و یا عکس ( مثلا mypic.jpg که قبلا upload کرده اید) و یا فایل مورد نظر (مثلا myresume.pdf که قبلا upload کرده اید) را وارد می کنید.
 
توجه کنید برای لینک به فایل ابتدا بایستی فایل مورد نظر را در قسمت upload طبق راهنمای ذکر شده در همان مسیر اصلی(جاییکه فایل مبدا وجود دارد) upload کنید و سپس در پنجره لینک با انتخاب protocol از نوع other تنها اسم فایل را در URL وارد کنید.

»نکته مهم: با توجه به نوع سیستم عامل سرور (
Linux) کوچک و بزرگ بودن حروف بخصوص در لینک کردن فایلها و قرار دادن عکسها اهمیت دارد. به عبارت دیگر (my_picture.gif با my_picture.Gif و My_picture.gif متفاوت است).
 

نکته: در صورتیکه پنجره
link باز نشد نوع browser را تغییر دهید و از FireFox بجای IE استفاده کنید.

چند نمونه برای وب سایتها (Sample Templates):

نمونه 1 (Download) :

sample1 template kntu staff

نمونه 2 (Download) :

sample2 template kntu staff

نمونه 3 (Download) :

sample3 template kntu staff

نمونه 4 (Download) :

sample4 template kntu staff

نکته : در صورتیکه برای ورود به http://wp.kntu.ac.ir با مشکل مواجه شدید و یا پیغام خطا دریافت کردید، لطفا با مرکز کامپیوتر سازمان مرکزی تماس بگیرید و یا با پست الکترونیک admin@kntu.ac.ir مشکل را مطرح کنید.

  • توجه مهم : مسئولیت محتوی وب سایت بر عهده شخص دارنده username و password است لذا در نگهداری نام username و password خود دقت فرمائید.

تاریخ به روز رسانی:
1401/12/07
تعداد بازدید:
121825
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.