معرفي مهندسي و علم مواد

مهندسي و علم مواد يكي از رشته‌هاي مهندسي است كه به درستي لقب مادر رشته‌هاي مهندسي را به خود اختصاص داده است. به جرات مي‌توان گفت كه اكثريت قريب به اتفاق مصنوعات بشري كه در اطراف مشاهده مي‌شوند حاصل و فراورده مهندسي و علم مواد هستند. اگر به خودرو، مترو، هواپيما، آسمان‌خراش و رايانه توجه كنيم، قسمت‌هاي اصلي آن‌ها از مواد مهندسي تشكيل شده‌اند و مواد به كار رفته در آن‌ها به رشته مهندسي مواد مربوط مي‌شود.

رشته مهندسي و علم مواد يكي از حوزه‌‌هاي ميان‌ رشته‌اي است كه در آن رابطه بين سنتز، ساختار، خواص و كاربري مواد مورد بررسي قرار مي‌گيرد. اين رابطه از اهميت بسيار ويژه‌اي برخوردار است، زيرا به منظور طراحي مواد جديد براي پاسخگويي به نيازهاي روزافزون جوامع بشري صورت مي‌گيريد. جالب توجه اينكه با افزايش تحقيقات در زمينه فناوري‌ها در مقياس نانو، مهندسي علم مواد به يكي از رشته‌هاي پيشرو در عرصه دانش تبديل شده ‌است. مواد مورد مطالعه در مهندسي و علم مواد در سه گروه جامع فلزات، سراميك‌ها و پليمرها جاي دارند، و از كامپوزيت‌ها، بيومواد و نيمه‌رساناها مي‌توان به عنوان ديگر زيرگروه‌هاي رشته مهندسي و علم مواد نام برد.

مهندسي و علم مواد از جالب‌ترين و جذاب‌ترين شاخه‌هاي علوم است زيرا كه از چند شاخه فيزيك، رياضي، شيمي و مهندسي تشكيل شده است. انسان همواره در پي به كارگيري بهتر مواد بوده است، لكن به كارگيري علمي مهندسي و علم مواد تنها به چند صده پيشين و به ويژه نيم قرن اخير محدود مي‌شود. كشور ايران به عنوان يكي از كهن‌ترين تمدن‌ها، قرن‌ها پيش از روش‌هاي گوناگوني براي استخراج، توليد و به كارگيري مواد متفاوت استفاده ‌نموده است. امروزه نيز با توجه به اينكه اين رشته پايه و اساس علوم مهندسي است، اساسي‌ترين نياز كشور انجام پژوهش‌ها و مطالعات بيشتر در علم و مهندسي مواد بوده و نياز به ارتقاع سطح علمي اين رشته بيش از پيش مورد نياز است.

تاریخ به روز رسانی:
1396/05/09
تعداد بازدید:
7465
دانشكده مهندسي و علم مواد
تهران، ميدان ونك، خيابان ملاصدرا، خيابان پرديس، پلاك 7    
كد پستي :    43344 - 19919  
تلفن: 88674747   فاكس: 88674748
 
 
 
دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.