انجمن علمی و نهاد ترویجی فناوری نانو

انجمن علمی مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به همت جمعی از دانشجویان و اعضای محترم هیئت علمی دانشکده و شورای فرهنگی دانشگاه در سال 1393 تاسیس شده و هر ساله زیر نظر شورای محترم فرهنگی دانشگاه در انتخابات انجمن‌های علمی دانشگاه شرکت داشته. بر طبق قوانین وزارت علوم و برحسب تعداد دانشجویان دانشکده، انجمن علمی مهندسی و علم مواد مقتضی بر تعداد کاندیداهای واجد شرایط می‌تواند 7 تا 9 عضو داشته باشد. تمام این اعضا توسط شورای فرهنگی دانشگاه تایید و سپس توسط دانشجویان به صورت رای‌گیری انتخاب می‌شوند.

لازم به ذکر نهاد ترویجی فناوری نانو انجمن علمی مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در ستاد ملی فناوری نانو در سال 1396 ثبت گردیده و از سال 1399 با نام 10 آنگستروم به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های فعال انجمن علمی به طور رسمی در ستاد ملی فناوری نانو در حال فعالیت است.

وظیفه و علاقه‌ای که در قلب تک تک اعضای این گروه عامل پویایی و فعالیت‌های شبانه‌روزی‌شان شده بود. ما برای با هم بودن، ارتقا دادن، پیشرفت کردن و از همه مهم‌تر، برای باهم ساختن، در این فضا و محیط، یعنی در انجمن علمی مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی جمع شدیم و بدون ذره‌ای چشم داشت مادی با تمام انرژی در تلاش بوده‌ایم. اینجا بود که تفاوت گروه و ارگان برای همه اعضا ملموس شد و فهمیدیم گروه ما، گروهی است که باور دارند با هم می‌سازیم.

رسالت و هدف انجمن علمی، برگزاری برنامه‌های علمی و فرهنگی مخصوص دانشجویان به جهت رفع مشکلات و نیاز‌های آنان می‌باشد. انجمن بستری برای هم‌فکری، همکاری و رشد فردی و گروهی است که فعالیت خود را به شیوه‌های متفاوتی نظیر برنامه‌های آموزشی، کسب مهارت و دانش نسبت به رشته، تولید محتوا و طراحی ارائه می‌دهد. مهم‌ترین ویژگی انجمن علمی، فضای صمیمی با قبول کامل مسئولیت‌پذیری است که منجر به رشد فردی و گروهی دانشجویان می‌شود.

انجمن علمی در حال حاضر در بخش‌های تولید محتوای علمی، آموزش، نشریه، روابط عمومی و نهاد ترویجی نانو فعالیت دارد و همگی این فعالیت‌ها توسط دانشجویان فعال دانشکده صورت می‌گیرد. هر بخش تحت مسئولیت یک عضو می‌باشد که فعالیت‌های بخش را سازماندهی می‌کند. دبیر انجمن علمی امور بین بخش‌های مختلف را هماهنگ می‌کند و با مسئولین محترم دانشکده و دانشگاه برای کارهای اداری در ارتباط است.

چارت بخش‌های در حال فعالیت‌های انجمن علمی

بخش تولید محتوا:

این بخش متشکل از سه مرحله ترجمه، دوبله و تدوین است که فعالیت خود را تحت عنوان "چهارشنبه‌های یادگیری" با محوریت ویدیوها و مقالات مرتبط با رشته مهندسی و علم مواد انجام می‌دهد.

بخش آموزش: 

این بخش با دعوت از دانشجویان فارغ التحصیل، اساتید و افراد مجرب؛ کارگاه‌های آموزشی، انتقال تجربه و جمع‌بندی‌ دروس را برگزار می‌کند.

بخش نشریه:

در نشریه‌ای به نام "جوانه" به بررسی مواد و موضوعات متفاوت، ویژگی‌ها، خواص و کاربردشان به طور گسترده‌ و ارتباط آن‌ها با رشته مهندسی و‌ علم مواد پرداخته می‌شود و به صورت چاپ‌شده و دیجیتالی منتشر می‌شود. تا به حال 13 شماره از نشریه جوانه چاپ شده است.

بخش روابط عمومی:

تبلیغات کارگاه‌ها، کلاس‌ها، برنامه‌های حضوری و غیرحضوری در سایر دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها توسط این بخش با هدف افزایش مخاطب انجام می‌شود.

طراحی:

تمام فعالیت‌های گرافیکی شامل طراحی پوسترها، صفحه‌آرایی نشریه، ساخت لوگو و... توسط این بخش انجام می‌شود.

نهاد ترویجی نانو:

از چگونگی طراحی، ساخت و رسیدن به محصولات نانویی که بگذریم، مهم‌ترین نکته برای شناخت بیشتر آن به مردم و محققان دنیا، اطلاع‌رسانی درباره نانو و کاربرد‌های آن است، کاری مهم و مسئولیتی بزرگ که گروه‌هایی به نام «نهاد‌های ترویجی فناوری نانو» برعهده دارند و نمونه آن‌ها را در ستاد نوسعه فناوری نانو می‌توان مثال زد.

درحقیقت شبکه نهاد‌های ترویجی فناوری نانو تکمیل‌کننده تمامی فعالیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد ستاد توسعه فناوری نانو است و تاکنون با اقدامات خود توانسته پیر و جوان، دانش‌آموز و دانشجو را با علم نانو پیوند دهد.

نهاد ترویجی نانو انجمن علمی مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، ده آنگستروم، نهادی است که با هدف ترویج و آموزش فناوری نانو در کشور، اطلاعات خود را در سامانه نهاد‌های ترویجی ستاد نانو ثبت کرده‌ و به عضویت این سامانه درآمده‌است.

ما در انجمن استعدادهایی از خودمان را شناخیتم که خود از آن بی‌اطلاع بودیم! کار‌های مورد علاقه‌مان را یاد گرفتیم، و از همه مهم‌تر کنار هم بودن و کنار هم ساختن را فرا گرفتیم و چه زیبا لحظه‌هایی را باهم ساختیم.

امیدواریم در آینده نه‌چندان دور، این انجمن علمی، نقش بسزایی در ساختن این سرزمین داشته باشد.

افتخارات

سال 1398

مقام اول در بخش کلیپ آموزشی در بین 220 نهادترویجی فناوری نانو سطح کشور

مقام دوم در بخش نشریه علمی در بین 220 نهادترویجی فناوری نانو سطح کشور

مقام شایسته تقدیر در بین 220 نهادترویجی فناوری نانو سراسر کشور

مقام دوم در بخش غیرآهنی پانزدهمین دوره مسابقات عملیات حرارتی توسط دانشجویان فعال انجمن علمی

سال 1399

مقام اول بهترین ویراستار بابت نشریه جوانه در بین تمام انجمن‌های علمی دانشگاه خواجه نصیر

مقام شایسته تقدیر در بین تمام انجمن علمی‌های سطح کشور در دوازدهمین جشنواره ملی حرکت

مقام دوم در بخش رسانه‌های آموزشی در بین 220 نهادترویجی فناوری نانو سطح کشور

سال 1400

مقام اول فعال‌ترین انجمن علمی دانشگاه خواجه نصیر در سال 1399 و 1400

مقام اول در بین نهادهای ترویجی فعال از میان 136 نهاد ترویجی نانو سطح کشور

مقام اول در بخش تجربه نو برای مسابقه ملی کرونانو از میان 136 نهاد ترویجی نانو سطح کشور

مقام دوم در بخش انیمیشن و کلیپ از میان 136 نهاد ترویجی نانو سطح کشور

مقام دوم در بخش رسانه‌های اجتماعی از میان 136 نهاد ترویجی نانو سطح کشور

مقام سوم در بخش نشریه برای نشریه جوانه از میان 136 نهاد ترویجی نانو سطح کشور

مقام هشتم نهادهای ترویجی فعال بخش دانشجویی دهمین مسابقه ملی فناوری نانو

 

· تلگرام انجمن علمی: MSEKNTU

· اینستاگرام انجمن علمی: MSE.KNTU

· تلگرام نهاد ترویجی نانو: KNTU_10Angstrom

· اینستاگرام نهاد ترویجی نانو: KNTU_10Angstrom

تاریخ به روز رسانی:
1401/07/04
تعداد بازدید:
1171
دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی
دانشکده مهندسی و علم مواد
تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، پلاک 7    
کد پستی: 43344 - 19919  
تلفن: 88674747   فاکس: 88674748
 
 
 
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.